2011. január 30., vasárnap

Szakiskolai monitoring vizsgálatok 2009/2010. tanév

A Nemzeti Szakképzési Intézet 1998 óta tanévenként két alkalommal tájékozódik a szakiskolai 9 - 10. évfolyamon tanuló fiatalok létszám, létszámváltozási és bukási adatairól. A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet Kutatásszervezési és fejlesztési osztálya (KSZFO) továbbra is folytatja az adatgyűjtést és az esélyegyenlőségi adatbázis aktualizálása céljából elemzi azokat. A 2009/2010. tanév I. félévi tapasztalatairól készült statisztikai táblázatok az NSZFI honlapján megjelentek és letölthetők (Kutatás, fejlesztés - Szakiskolai mérések). Az adatgyűjtés folytatódik a szakiskolai és a speciális szakiskolai 9-10. évfolyamos osztályok tanulóira, köztük a moduláris kerettanterv szerint haladókra, valamint a felzárkóztató oktatásban tanulókra, illetve az előrehozott szakképzésben és a szakképző évfolyamokon résztvevőkre terjed ki.

A felhívólevél és az adatlapok az NSZFI honlapjáról itt letölthetők. A felhívólevelet és az adatlapokat csak ebben a formában tesszük közzé, kérjük segítő együttműködésüket.

2011. január 26., szerda

Számítástechnikai szoftverüzemeltető és Web szerkesztés tanfolyam egyben

Számítástechnikai szoftverüzemeltető és Web szerkesztő tanfolyam egyben
A tanfolyam célja felkészíteni a résztvevőket az államilag elismert Számítástechnikai szoftverüzemeltető 54 213 04 0010 54 04 rész-szakképesítés megszerzésére, és ezzel párhuzamosan olyan piacképes webszerkesztő ismeretek elsajátítása, amelyek segítségével képesek lesznek elkészíteni egy kis és mikro vállalkozás honlapját.

Betölthető munkakör: Számítógéphálózat-üzemeltető (FEOR: 3131)
A tanfolyam belépő szintű tudást jelent az informatikai szakemberek világába.  A korábbi hasonló nevű OKJ tanfolyammal ellentétben ez a szakma már nem a digitális írástudás meglétét igazolja, mint az ECDL bizonyítvány, hanem sokkal inkább egyfajta kiindulópont azok számára, akik még nem döntötték el, hogy melyik szakterületet válasszák az informatikán belül.

Három bizonyítvány egy áráért! (egy államilag és két nemzetközileg elismert)

Megszerezhető bizonyítványok:
  • OKJ - Számítástechnikai szoftverüzemeltető 54 213 04 0010 54 04
  • Nemzetközileg elismert – ECDL 7 modulos
  • Nemzetközileg elismert – Web Starter bizonyítvány
 http://www.topschool.hu/szamitastechnikai-szoftveruzemelteto.php
ECDL bizonyítvány és vizsga ECDL Web Starter bizonyítvány és vizsga

2011. január 22., szombat

Designer - OKJ képzés

54 213 04 0010 54 01

A tanfolyam célja felkészíteni a résztvevőket az államilag elismert Designer szakképesítés megszerzésére, ezzel párhuzamosan olyan piacképes tudás átadása, amelyek segítségével a résztvevő képes lesz bármilyen nyomtatott kiadvány, elektronikus űrlapok vagy weboldalak tervezésére.

A tanfolyamot azoknak ajánljuk, akik egy új és piacképes szakmát szeretnének szerezni, illetve hasznos lehet azoknak is, akik saját vállalkozásuk, munkahelyük elektronikus és nyomtatott kiadványait, prezentációit, illetve különböző webes termékeit szeretnék elkészíteni.

Fontos: számos iskola hirdeti, hogy „a tanfolyam OKJ-s papírt ad”. Ez nem igaz! Ahogyan érettségi bizonyítványt sem „kap” az, aki végjárta középiskola 4 osztályát, úgy államilag elismert szakképesítést sem szerezhet az, aki végigjárja a tanfolyamot. Szakképesítő vizsgát kell tenni, amelyre otthon, önálló munkával is készülni kell.

2011. január 18., kedd

Internetes alkalmazásfejlesztő - OKJ

Internetes alkalmazásfejlesztő
54 481 02 0010 54 03




A tanfolyam célja felkészíteni a résztvevőket az államilag elismert Internetes alkalmazásfejlesztő szakképesítés megszerzésére, ezzel párhuzamosan olyan piacképes tudás átadása, amelyeknek segítségével a résztvevő képes lesz vállalaton belüli intranetes és internetes alkalmazások fejlesztésére.

A tanfolyamot azoknak ajánljuk, akik egy új és piacképes szakmát szeretnének szerezni, illetve hasznos lehet azoknak is, akik saját vállalkozásuk, munkahelyük webes alkalmazásit szeretnék elkészíteni.

Fontos: számos iskola hirdeti, hogy „a tanfolyam OKJ-s papírt ad”. Ez nem igaz! Ahogyan érettségi bizonyítványt sem „kap” az, aki végjárta középiskola 4 osztályát, úgy államilag elismert szakképesítést sem szerezhet az, aki végigjárja a tanfolyamot. Szakképesítő vizsgát kell tenni, amelyre otthon, önálló munkával is készülni kell.

http://www.topschool.hu/okj-internetes-alkalmazas-fejleszto-szakmai-tanfolyam.php

Ingyenes OKJ képzés, dolgozóknak!

Az Új Szechenyi terv keretében ingyenes OKJ szakképesítést szerezhetnek a vállalkozások munkavállalói. A Pályázatok 2011. március 1-től adhatóak be. Pályázhatók továbbá nyelv és egyéb informatika tanfolyamok is!

Részletek:  http://www.szechenyiterv2011.com/ 

2011. január 16., vasárnap

Szakképzés - OKJ általános ismertető

Az Országos Képzési Jegyzék (rövidítve: OKJ) a magyar állam által elismert szakképesítéseket tartalmazza. Legújabb, 2006-os változatában nem csak a képesítések elnevezései változtak, hanem alapvetően újragondolták a szakképesítés teljes rendszerét, és 2009-től az Oktatási Minisztérium rendelete alapján már csak az új OKJ szerint indulhatnak képzések.
Modul rendszer: az egyik legfontosabb változás az új OKJ-ben, hogy a különböző tananyag egységeket modulokba szervezve tanulják a résztvevők, és ezekből a modulokból kell a vizsgákat letenniük.
Korábban szerzett tudás beszámítása: az egymással rokon szakképesítéseknek az alapmoduljai és akár több kiegészítő modulja is lehet közös. Ilyen esetekben a sikeresen teljesített modulokból nem kell ismét vizsgát tenni, ha a résztvevő egy hasonló, de új szakképesítés megszerzésére készül.

Például: ha az E-játék fejlesztő szakképesítés megszerzése után a résztvevő szeretné megszerezni az E-learning tananyagfejlesztő szakképesítést is, akkor a közös modulokból - mint például a Projektmenedzsment - nem szükséges ismét vizsgát tennie, hanem elegendő az E-tananyagfejlesztő modulból vizsgáznia.

Elágazás: vannak olyan szakképesítések, amelyeknél az alapmodulok elvégzése után specializálódni kell, ezeket a specializálódásokat nevezzük elágazásoknak. Ha a résztvevő több elágazásból is szeretne szakképesítést szerezni, akkor az alapmodulokból nem kell újra vizsgáznia.


Például: az alábbi ábrán kék háttérrel láthatjuk az 54 213 04 0000 Multimédia-alkalmazás fejlesztő alapmoduljait, zöld hátérrel az  54 213 04 0010 54 01 Designer, barnával az 54 213 04 0010 54 04 Multimédia-fejlesztő, és az 54 213 04 0010 54 03 E-learning tananyagfejlesztő elágazás kiegészítő moduljait.
Szakképesítés valamelyik elágazás teljesítésével szerezhető!
Designer - OKJ - képzésMultimédia fejlesztő OKJ képzés E-tananyagfejlesztő OKJ tanfolyam


Rész-szakképesítés: egyes szakképesítéseknél bizonyos modulok teljesítése után úgynevezett rész-szakképesítés szerezhető, amellyel már el lehet helyezkedni, és a szakképesítés akár egy későbbi időpontban is megszerezhető.

Például: az 54 481 03 0010 54 07 Webmester szakképesítés megszerzéséhez négy vizsga letétele szükséges, de az ábrán kék háttérrel látható modulok vizsgáinak letétele után megszerezhető már az úgynevezett rész-szakképesítés (54 213 04 0010 54 04 Számítástechnikai szoftverüzemeltető), ha vizsgázó valamilyen okból nem tehet, vagy nem kíván vizsgát tenni a negyedik, piros hátérrel jelzett modulból.

Webmester OKJ tanfolyam
Ráépülés: olyan szakképesítések, amelyek csak akkor szerezhetőek meg, ha a résztvevő már rendelkezik egy alacsonyabb szintű szakképesítéssel.

Például: az 52 213 01 0001 52 03 Tipográfus szakképesítés csak akkor szerezhető meg, ha a résztvevő már rendelkezik az 52 213 01 0000 Kiadványszerkesztő szakképesítéssel.

Vizsgarendszer: az új OKJ vizsgarendszere alapvetően más, mint az eddig megszokott, úgymond hagyományos vizsga. A szakképesítő vizsga célja nem a lexikális, bemagolt ismeretek, hanem az úgynevezett munkakör betöltéséhez szükséges képességek, kompetenciák meglétének felmérése.

Részletek: http://www.topschool.hu